Архів сайта |
Травень 2024 (4) Березень 2024 (1) Лютий 2024 (7) Грудень 2023 (4) Травень 2023 (2) |
Постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 р. № 637 затверджено Порядок підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній. При визначенні права на пенсію на пільгових умовах згідно з пунктом 20 цього Порядку для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки встановленого зразка підприємств, установ, організацій або їх правонаступників.
Згідно з п. 20 Порядку однією з умов призначення пільгових пенсій є надання підприємством або організацією уточнюючої довідки, яка підтверджує пільговий трудовий стаж. У цій довідці повинна підтверджуватися зайнятість повний робочий день, а також має бути вказано: період роботи, що зараховується до пільгового стажу; професія; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до яких відноситься цей період роботи; відомості про атестацію робочих місць; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка; зайнятість основною роботою протягом повного робочого дня.
Видавати такі довідки мають право винятково підприємства, на яких працювала особа, або їх правонаступники та лише на підставі первинних документів! Якщо на підприємстві відсутні первинні документи, то роботодавець не має права надавати довідки, які підтверджують пільговий трудовий стаж, оскільки одних лише записів у трудовій книжці для цього замало.
Звертаємо увагу роботодавців, що наявна у довідці інформація обов’язково буде перевірена працівниками Пенсійного фонду України на підставі ст. 44 Закону України «Про загальнообов’язкове державне пенсійне страхування» та п. 4.2. Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Міністерством праці та соціальної політики України розроблений Порядок застосування Списків № 1 і № 2 виробництв, робіт, професій, посад і показників при обчисленні стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, затверджений наказом від 18 листопада 2005 р. № 383.
Цей Порядок регулює застосування Списків № 1 і № 2 під час обчислення стажу роботи, що дає право на пенсію за віком на пільгових умовах, відповідно до п. «а» і «б» ст. 13 та ст. 100 Закону України «Про пенсійне забезпечення».
Під час визначення права на пенсію за віком на пільгових умовах застосовуються Списки, чинні в період роботи особи. Зазначені Списки були затверджені постановами:
– Ради Міністрів СРСР від 22 серпня 1956 р. № 1173;
– Кабінету Міністрів СРСР від 26 січня 1991 р. № 10;
– Кабінету Міністрів України від 11 березня 1994 р. № 162;
– Кабінету Міністрів України від 16 січня 2003 р. № 36.
До пільгового стажу зараховується весь період роботи на відповідних посадах або за професіями, незалежно від дати їх внесення до Списків, при обов'язковому підтверджені документами відповідних умов праці за час виконання роботи до 21.08.1992 р. та за результатами проведення атестації робочих місць за умовами праці після 21.08.1992 р. Якщо, наприклад, особа працювала до 01.01.1992 р. і її посада не була передбачена Списками, що діяли на той час, а вперше посаду введено до Списків, що діяли після 01.01.1992 р. (особа в цей час вже не працювала за цією професією), то вона не матиме права на пільгову пенсію.
У разі ліквідації підприємства або організації без визначення правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановленої для окремих категорій працівників, здійснюється в порядку, визначеному Пенсійним фондом України (постанова правління від 10 листопада 2006 р. № 18-1) за погодженням з Мінпраці та Мінфіном, відповідними комісіями, що створені при головних управліннях Пенсійного фонду України в кожній області.
Згідно з Порядком підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, для підтвердження стажу роботи необхідно подати до управління Пенсійного фонду України за місцем проживання такі документи:
Якщо в архівах немає ніяких первинних документів про роботу, то в цьому випадку особа, на жаль, втрачає можливість реалізації свого права на пільгове пенсійне забезпечення.