Архів сайта |
Травень 2024 (4) Березень 2024 (1) Лютий 2024 (7) Грудень 2023 (4) Травень 2023 (2) |
Пріоритетом для будь-якої держави є дотримання прав і свобод людини. Права людини представляють собою певні можливості людини, необхідні для її існування та розвитку, які об’єктивно визначаються досягнутим людством рівень розвитку і мають бути рівними для всіх людей. Рівність прав громадян України, закріплена статтею 21 Конституції України, де зазначено, що усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах. Права і свободи людини є невідчужуваними та непорушними.
Захист непрацездатних та працездатних осіб, людей похилого віку, дітей та підтримка кожної людини, яка втратила джерела для існування з незалежних від неї причин є загальновизнаною домінантою державотворення в цивілізованому суспільстві і знаходить своє правове закріплення в законодавчих та інших нормативно-правових актах.
На сьогоднішній день існує законодавча база для практичної реалізації громадянами наданого Конституцією України права на звернення. Це насамперед Закон України «Про звернення громадян».
Кожний громадянин, який звертається до органів Пенсійного фонду, має право на шанобливе ставлення до себе з боку працівників органів Пенсійного фонду; безперешкодно подавати заяви, скарги, пропозиції з питань, які стосуються пенсійного забезпечення; звертатись на особистий прийом до керівників та спеціалістів органів Пенсійного фонду; оскаржувати рішення органів Пенсійного фонду нижчого рівня до органів Фонду вищого рівня або в судовому порядку.
Громадяни мають право знайомитись у приміщеннях органів Фонду з матеріалами своєї пенсійної справи, особового рахунку, з інформацією про себе, яка занесена до електронної бази даних органів Фонду; вимагати надання завірених в установленому порядку копій документів, що знаходяться у пенсійній справі, та копій розпоряджень про призначення (перерахунок) пенсії; знайомитись в органах Фонду з нормативно-правовими актами на підставі яких призначено пенсію, робити з них виписки та копії; одержувати будь-яку іншу інформацію про своє пенсійне забезпечення, яка знаходиться у володінні органів Фонду.
Статтею 46 Конституції України передбачено, що Україна як соціальна держава, забезпечує право громадян на належні, безпечні і здорові умови праці, соціальний захист, що включає право на пенсійне забезпечення громадян. Пенсія за віком, за вислугу років та інші її види є однією з форм соціального захисту. Цим визначається зміст і характер обов’язку держави стосовно тих громадян, які набули право на одержання пенсії.
З виходом на пенсію людина втрачає поточні джерела прибутку і розраховує на державну систему пенсійного забезпечення. Пенсіонери становлять значну частину населення суспільства, і держава не може не звертати уваги на таку чисельну категорію громадян. Уряд гарантує соціальну захищеність пенсіонерів шляхом виплати пенсій, а також регулярного перегляду її розмірів.
Також необхідно відзначити, що реалізації і захисту прав людини і громадянина в органах Пенсійного фонду приділяється особлива увага, оскільки утвердження та забезпечення прав та свобод людини і громадянина є головним обов’язком нашої держави. Крім того, володіння потрібною інформацією допомагає краще реалізовувати свої права і законні інтереси в усіх сферах суспільного життя.
Для Пенсійного фонду України належний рівень проінформованості населення щодо своїх прав та обов’язків є запорукою успішного втілення державної політики у сфері пенсійного забезпечення, відповідно і соціального спокою. А отже, своєчасне і зрозуміле інформування про зміни в пенсійному законодавстві, права і обов’язки громадян – важлива частина діалогу Пенсійного фонду України із суспільством. В зв’язку з чим, Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області проводить роз`яснювальну роботу в районних газетах “Прибузька зоря» та “Вперед”, а також на сайтах органів виконавчої влади Хмельницького та Ярмолинецького районів.
Важливими джерелами інформації, яка найбільш широко висвітлює приорітети державної пенсійної політики та стану її реалізації є офіційні періодичні видання Пенсійного фонду України „Пенсійний кур’єр” та „Вісник Пенсійного фонду України”, на сторінках яких читач знайде багато інформації щодо питань пенсійного забезпечення громадян, реалізації прав та виконання обов’язків роботодавців та застрахованих осіб, а також отримає відповіді фахівців на різні проблемні питання.
Конституція України зазначає, що кожен має право будь-якими не забороненими законом засобами захищати свої права й свободи від порушень і протиправних посягань.
На сьогоднішній день існує законодавча база для практичної реалізації громадянами наданого їм Конституцією України права на звернення. Це насамперед Закон України “Про звернення громадян”.
З метою більш повної реалізації прав громадян, що стосуються діяльності Пенсійного фонду України та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо пенсійного забезпечення, працівниками управління постійно здійснюються особисті та виїзні прийоми, які проводяться у відповідності до затверджених графіків.
Реалізація конституційних прав громадян, захист прав людей з питань, що стосуються діяльності Пенсійного фонду України, підвищення якості обслуговування – ось основні пріоритети роботи Пенсійного фонду України.
Ці питання ретельно контролюються в Хмельницькому об'єднаному управлінні Пенсійного фонду України Хмельницької області. Треба відзначити, що в зв’язку з цим Пенсійним фондом постійно ведеться інформаційно-роз’яснювальна робота з питань пенсійного законодавства, оскільки велика кількість звернень громадян викликана саме цим.
Працівники управління багато працюють над поліпшенням обслуговування громадян, намагаються оптимізувати тривалість прийому. Роз’яснюючи пенсіонерам та платникам внесків вимоги чинного законодавства, спеціалісти Хмельницького об'єднаного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області надають найбільш повну інформацію з порушених питань. Сьогодні прийом громадян в управлінні здійснюється за принципом «єдиного вікна». Метою такої системи є надання кваліфікованої допомоги у вирішенні поставлених питань у сфері пенсійного забезпечення, забезпечено вільний доступ громадян на отримання об’єктивної та своєчасної інформації, усіх соціальних послуг.
Для зручної та оперативної взаємодії з органами Пенсійного фонду на сайті Пенсійного фонду України (www.pfu.gov.ua) працює офіційний інформаційний портал Пенсійного фонду України – портал електронних послуг, за допомогою якого можливо в будь-який зручний час отриманти інформаціюї для пенсіонерів, сформувати запит на попередню підготовку документів, записатися на прийом до фахівців Фонду.
З метою реалізації прав громадян, що стосуються діяльності Пенсійного фонду України та проведення інформаційно-роз’яснювальної роботи щодо пенсійного забезпечення, безпосередньо начальником управління, його заступниками та спеціалістами управління постійно здійснюються особисті та виїзні прийоми. Також, в управлінні працює постійно діюча «гаряча» телефонна лінія, де усі зацікавлені громадяни можуть запитати про нагальне і почути кваліфіковану відповідь фахівців за номерами (0382) 670834 та (0253) 23430 .
За 12 місяців поточного року 5505 громадянам надано вичерпні відповіді на їх запитання, що турбують мешканців районів, на телефони гарячої лінії протягом січня – грудня звернулося 863 особи.
Хмельницьке об'єднане управління Пенсійного фонду України Хмельницької області не зупиняється на досягнутому та продовжує відповідну роботу з населенням з метою своєчасного реагування і розв’язання порушених ними питань та реалізації їх прав щодо пенсійного забезпечення.
Дика І.П. - завідувач юридичного сектору
Хмельницького об'єднаного управління
Пенсійного фонду України Хмельницької області