Архів сайта |
Травень 2024 (4) Березень 2024 (1) Лютий 2024 (7) Грудень 2023 (4) Травень 2023 (2) |
Наступний рік має стати вирішальним у процесі об’єднання територіальних громад. Затягувати з формуванням спроможного базового рівня місцевого самоврядування не слід, бо без цього неможливо проводити ефективні зміни у освіті, медицині, соціальній, культурній та інших сферах життя людей. Про це сказав Перший заступник Міністра регіонального розвитку, будівництва та ЖКГ В’ячеслав Негода під час круглого столу «Місцеве самоврядування: нові можливості та вектори розвитку» у Національній академії державного управління при Президентові України.
Він нагадав, що загалом з початку 2017 року в Україні функціонуватимуть вже 367 об’єднаних територіальних громад, сформованих 1735 місцевими радами – це 17 % від усіх органів місцевого самоврядування базового рівня.
«Може здатися, що 367 об’єднаних громад за два роки це небагато. Але усі наші колеги з країн, які йшли цим шляхом, говорять, що темп у нас дуже високий, бо в більшості європейських країн муніципальна консолідація триває десятиліттями і не має таких результатів», — зазначив В’ячеслав Негода.
За словами Першого заступника Міністра, динаміка позитивна і зараз усе менше громад зволікають з об’єднанням, бо орієнтуються вже не на обіцянки, а на конкретні цифри, зокрема, на бюджетні показники 159 об’єднаних громад, створених минулого року.
Моніторинг бюджетів цих об’єднаних громад свідчить, що за 10 місяців 2016 року їхні загальні доходи зросли у 6 разів — з 900 млн грн (за той же період 2015 року) до 5,69 млрд грн. Власні доходи збільшились втричі – з 800 млн грн до 2,6 млрд грн. Залишки коштів загального фонду бюджетів зросли з 300 млн грн до 1,6 млн грн. На депозитних рахунках в банках вони загалом тримають 152 млн грн.
«Очевидно, що ситуація з фінансами в об’єднаних громадах покращилася. Звичайно, у громад ще є певні труднощі з ефективним використанням цих коштів, але усе це через брак досвіду, бо раніше таких ресурсів і повноважень місцеве самоврядування базового рівня просто не мало», — сказав В’ячеслав Негода.
Він нагадав також, що в процесі добровільного об’єднання на законодавчому рівні невирішеним залишається ряд питань, зокрема, непризначення ЦВК перших виборів у більше ніж 30 найпотужніших громадах, які об’єдналися на межі районів або навколо міста обласного значення.
«Сподіваємося, це питання, так як і питання добровільного приєднання до вже створених об’єднаних громад, ми разом з Парламентом вирішимо найближчим часом», — зазначив В’ячеслав Негода.
У свою чергу, Олена Бойко, народний депутат України, представник Комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України, повідомила, що на наступному пленарному тижні Парламент планує провести день місцевого самоврядування, під час якого будуть розглянуті, зокрема, закони про службу в органах місцевого самоврядування, про приєднання територіальних громад та про умови зміни меж районів у процесі добровільного об’єднання громад.