DataLife Engine > --- > Використовуючи інструменти децентралізації, міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, — В’ячеслав Негода у Відні

Використовуючи інструменти децентралізації, міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, — В’ячеслав Негода у Відні


5-03-2019, 15:59. Разместил: admin

«Коли кажуть, що поінформований – значить озброєний, то це саме про цей випадок. Чим більше ми могли доносити до людей суть і переваги децентралізації, тим більше вони отримували для себе основи для прийняття важливих рішень. Саме розуміння реформи викликає її підтримку людьми і їх безпосередню участь у втіленні надскладних завдань. Держава створила умови для розвитку громад, прийняла необхідні закони, забезпечила ресурсну основу, залучила технічну допомогу міжнародної донорської спільноти… А люди на місцях обирають відповідальну владу і спільно, крок за кроком, повертають своїм громадам все те, що було втрачено за десятиліття через жорстко централізовану систему влади. Використовуючи на повну потужність інструменти децентралізації, тим самим міста і села роблять свій вклад у боротьбу за незалежність України, саме вони будують нашу країну міцнішою», — сказав перший заступник Міністра.

В Україні на добровільних засадах створено вже 878 об’єднаних громад. З них 72 ОТГ очікують рішення про призначення перший місцевих виборів, решта – вже активно розвиваються. Фіскальна децентралізація зміцнила спроможність місцевих бюджетів, які із 68,6 млрд грн у 2014 році зросли до 234 млрд грн у 2018 році. А бюджети об’єднаних громад  з 5 млрд грн у 2016 році збільшилися до 20 млрд грн у 2018 році. Крім цього, більш ніж у 40 разів держава наростила фінансову підтримку місцевого та регіонального розвитку – 20,75 млрд грн у 2019 році, тоді як в 2014 році цей показник складав всього 0,5 млрд грн.

За даними, які навела заступник голови Луганської обласної ВЦА Ольга Лішик, протягом 2015-2018 років в Луганській області за підтримки держави та міжнародних партнерів відновлено більше 1900 об’єктів.

Використовуючи інструменти децентралізації, на Луганщині, попри зовнішню військову агресію, створено 22 ОТГ. В регіоні відкрили більше 20 Центрів надання адміністративних послуг, де надають якісні послуги за короткий час. Для того, щоб діти отримували конкурентну освіту, в регіоні вже відкрили 15 опорних шкіл, оснащених сучасним навчальним обладнанням, та 15 інклюзивно-ресурсних центрів.

Новоселицька ОТГ, що на Буковині, на своєму прикладі продемонструвала, як працює децентралізація. Ця громада створилася наприкінці 2017 року, об’єднавши  5 сільських рад (майже 23 тис населення). Ця громада є поліетнічною і вбачає в цьому переваги. Новоселицьку ОТГ голова Марія Нікорич називає громадою поліетнічної культури та національно-релігійної толерантності. За її словами, тут вільно звучать українська, румунська, російська мови та ідиш, співпрацюють і взаємозбагачуються національні культури. У низці навчальних закладів громади  дисципліни викладають українською та румунською мовами.

Користуючись інструментами децентралізації, громада отримала можливість розвивати спортивну культуру і створювати спеціальні інфраструктурні об’єкти за фінансової підтримки держави та власних коштів.

В Новоселицькій ОТГ створено сприятливий клімат для залучення інвестицій – це ще одна перевага децентралізації за словами голови Марій Нікорич. Вона поінформувала про заплановане будівництво фотовольтаїчної  електростанції в селі Строїнці (потужність 4950 кВ). Енергетична компанія «Буковинська енергетична компанія» планує інвестувати у будівництво 6,8 млн євро.

«В інвестиціях ми вбачаємо не тільки економіку. Для наших людей це ще і можливість працювати вдома, бути зі своїми сім’ями, це шанс реалізувати себе там, де ти народився і працювати на розвиток саме своєї громади і країни. Без децентралізації ми б нічого не змогли змінити», — додала Марія Нікорич.

Успіх реформи нарощує все більше її прихильників та учасників. За словами В’ячеслава Негоди, це дало впевненість у запровадженні ІІ етапу децентралізації в країні, який планують завершити в 2020 році. Саме тоді чергові місцеві вибори, як планується, відбудуться вже на новій територіальній основі громад. А це означає, що до того часу все населення України матиме змогу користуватися перевагами децентралізації.

Перший заступник Міністра висловив подяку Організації з безпеки та співробітництва у Європі за підтримку децентралізаційних процесів в Україні. 

Джерело: Мінрегіон


Вернуться назад