DataLife Engine > --- > Департамент охорони здоров’я підсумував роботу лікувально-профілактичних закладів області за 9 місяців 2017 року

Департамент охорони здоров’я підсумував роботу лікувально-профілактичних закладів області за 9 місяців 2017 року


31-10-2017, 10:01. Разместил: admin

Тетяна Петрівна нагадала, що МОЗ вирішило скасувати інститут головних штатних та позаштатних спеціалістів, натомість створюють експертні групи, до складу яких ввійдуть по кілька фахівці дотичних спеціальностей.

Черговим кроком до запровадження електронної системи охорони здоров’я є реєстрація закладів у системі E-Health. На сьогодні можливість електронного запису до спеціалістів мають 3 центри ПМСД, 2 лікарні, Кам`янець-Подільський міський перинатальний центр, Кам`янець-Подільська міська поліклініка та 2 центри ПМСД міста Хмельницького. У Департаменті мають надію, що інші ЛПЗ незабаром теж долучаться до цього процесу і тим самим полегшать роботу собі та своїм пацієнтам. Запровадження електронної системи охорони здоров’я на первинній ланці Тетяна Петрівна назвала головним завданням на найближчу перспективу.

Заступник директора повідомила, що у цьому році гострим питанням в епідеміологічному плані був грип. Крім того, в Україні протягом 2017 року були зареєстровані спалахи ботулізму та кору. У Хмельницькій області 9 чоловік захворіли на ботулізм і 8 – на кір. До речі, у вересні МОЗ оголосило про початок посиленої рутинної імунізація дітей, віком до 9 років, проти кору.

Сколихнув не лише нашу область і випадок правцю у не щепленої дитини. Тетяна Косовська підкреслила, що лікарі Хмельницької міської дитячої лікарні проявили високу майстерність, оскільки мають досвід виходжування таких дітей. Завдяки цьому, дитину виписали через 1,5 місяці після госпіталізації. Тому на першому місці у боротьбі з небезпечними інфекційними хворобами й далі залишається імунопрофілактика.

Заступник директора повідомила, що покращилась епідситуація щодо захворюваності на туберкульоз, і показники нашої області є нижчими за державні.

Рівень захворюваності на ВІЛ та СНІД збільшився, при цьому смертність – дещо знизилась. Антиретровірусну терапію надають у 8 закладах області. Проте, Тетяна Косовська вважає, що оптимальним було б, щоб кожен кабінет «Довіра» мав можливість проводити таку терапію для населення своїх територій. Черговим позитивним кроком на шляху реалізації державних програм протидії ВІЛ-інфекції/СНІДу, туберкульозу та вірусним гепатитам стало підписання Меморандуму про взаєморозуміння і співпрацю між Хмельницькою обласною державною адміністрацією та Міжнародним благодійним фондом «Альянс громадського здоров’я».

В області функціонує 26 Центрів ПМСД, у складі яких діють 237 амбулаторій, 869 ФАПів та 99 фельдшерських пунктів тимчасового базування. У первинній мережі не вистачає 25 міських амбулаторій і 28 – сільських. Посадовець підкреслила, що 37 % ФАПів обслуговують менше 300 жителів. Тому створення ФП тимчасового базування є оптимальним варіантом.

Насамкінець, Тетяна Косовська наголосила: хотілось би, щоб зміни, які чекають на охорону здоров’я, в тому числі і нашої області, були логічними, послідовними і правильними.

Заступник директора ДОЗ ОДА Наталя Федів повідомила, що протягом поточного року система фінансування галузі не змінилась. Так, консолідований бюджет охорони здоров’я краю на 2017 рік по загальному фонду склав 2 млрд. 266,6 млн. грн., за 9 місяців профінансовано 1 млрд. 634,3 млн. грн., що складає 72%. 40 % коштів надходить з обласного бюджету.

У структурі видатків майже 75 % витрачається на заробітну плату з нарахуваннями, 10 % на медикаменти та майже 7 % – на енергоносії. При цьому, на фінансування первинного рівня надання медичної допомоги виділяється майже 16 % коштів. Вторинна і третинна ланки отримують практично порівну – по 42 %.

Наталя Федів підкреслила, що суттєво допомагають у фінансуванні галузі охорони здоров’я місцеві органи влади. Так, на центри ПМСД у цьому році виділено майже 80 мільйонів гривень, на заклади вторинного рівня – близько 230 млн. грн.

Посадовець наголосила, що реформування галузі фактично розпочалось із реформування первинної медико-санітарної допомоги. Першим етапом реформування системи фінансування галузі стане запровадження нової моделі фінансування на рівні первинної медичної допомоги через національного замовника. Норматив на 1 жителя складатиме 370 грн. Але Порядок фінансування первинної ланки поки не затверджений.

Наталя Василівна повідомила, що фактичні видатки за 9 місяців 2017 року склали 253,9 млн. грн., що складає 23% в структурі бюджету по територіях (без обласного бюджету).

Загальні видатки на одного мешканця на первинну допомогу склали 209,5 грн.: найвищі вони були у Теофіпольському районі, найнижчі — у місті Кам’янці-Подільському та Шепетівському районі.

Медикаментозне забезпечення амбулаторних хворих здійснюється, зокрема, відповідно до Постанови КМУ № 1303 (пільгове), за субвенцією з державного бюджету за Урядовою програмою «Доступні ліки». Також відбувається держава проводить відшкодування вартості інсулінів.

Посадовець додала, що в наступному році до програми «Доступні ліки» мають намір включити нові нозології та надалі впроваджувати референтні ціни. Зокрема, на згадану програму у проекті бюджету на 2018 рік для Хмельниччини заплановано виділити 33 млн. 121,6 тис. грн., що на 42% більше, ніж у цьому році.

На надання медичної допомоги закладами вторинного рівня за 9 місяців використано 831,7 млн. грн., що на 1 жителя склало 648,66 грн., в т.ч. по містах – 942,49 грн., а середній показник по районах – 514,27 грн.

Середні видатки на 1 пролікованого хворого склали 5036,86 грн., по містам – 7366,41 грн., по районах – 3981,43  грн.

Наталя Федів повідомила, що з 2020 року фінансування медичних установ визначатиметься згідно з переліком послуг, які гарантовано сплачуватиме держава. «Програма державних медичних гарантій» буде щорічно встановлювати Кабмін і затверджувати Парламент. Наразі такого переліку ще немає.  

На придбання обладнання за 9 місяців поточного року витрачено майже 29 млн. грн. Найбільше – 48 % коштів спрямовано на закупівлю оснащення для вторинного рівня надання допомоги. 44 % – для третинного і 8 % – для первинного.

Видатки на проведення капітальних ремонтів та реконструкцій склали близько 24 млн., в тому числі: 5 % – для закладів первинної ланки, 74 % – для вторинної та 21 % для третинної відповідно.

На виконання заходів, передбачених програмою “Централізоване забезпечення медичних закладів дороговартісним медобладнанням, медикаментами та виробами медичного призначення на 2016-2018 роки” передбачено на рік 88 млн. 988,4 тис. грн., використано 55 млн. 834,4 тис. грн. на медикаменти та витратні матеріали для  хворих з трансплантованими органами,  хворих з хронічною нирковою недостатністю, гемофілією, муковісцидозом, тощо.

Крім того, для забезпечення лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет передбачено кошти в сумі 22 723,5 тис. грн. З 1 червня в області запроваджена система відшкодування. Станом на 01.10.2017 року лікарі-ендокринологи виписали більше 10 тис. рецептів на 4,3 млн. грн.

Станом на 01. 10. 2017 року лікувально-профілактичні заклади області, на виконання бюджетної програми КПКВ 2301400 «Забезпечення медичних заходів, окремих державних програм та комплексних заходів програмного характеру», було отримано лікарські засоби та вироби медичного призначення на більш як 65 млн. грн. за кошти державного бюджету 2016 року, що становить близько 50 % від запланованих на 2016 рік поставок.

Загалом на 2017 рік на виконання згаданої програми Хмельницькій області передбачено понад 172 млн. грн. Проте це лише 35 % від загальної потреби в лікарських засобах та медичних виробах.

Заступник директора ДОЗ наголосила, що у ЛПЗ області зареєстрована 5391 штатна лікарська посада. За рахунок молодих спеціалістів та випускників ВМНЗ зросла, у порівнянні з даними за І півріччя  кількість фізичних осіб лікарів на 88 і становить 4420. Як результат – на 46 од.  збільшилась кількість зайнятих посад та покращилась укомплектованість фізичними особами (82 %), в закладах районної ланки – 80,6 %. Проте вакантними залишаються майже 500 посад (495.75). Надто низька укомплектованість лікарських посад фізичними особами у Білогірському, Волочиському, Старосинявському, Чемеровецькому районах.

Крім того, зареєстровано 11 086,25 штатних посад середнього медперсоналу. На 10755,5 з них працюють 10710 фізичних осіб (або 96,6%).

У закладах первинної ланки зареєстровано 1146 штатних лікарських посад. На 989,5 з них працюють 907 фізичних осіб-лікарів (79,2 % укомплектованості). Районні центри ПМСД забезпечені лікарями на 75,7 %. Кількість незайнятих посад 156,5, з них 32,25 – у м. Хмельницькому.

Поглиблює дефіцит лікарських кадрів на первинній ланці висока частка працюючих пенсіонерів. Так, в районних центрах ПМСД кількість лікарів пенсійного віку становить 41,5%, загалом в усіх центрах ПМСД – 38,4 %. У міських центрах – 31,7 % працюючих пенсіонерів.

25 АЗПСМ не укомплектовані  лікарем-основним працівником. У 10 з них працюють сумісники.

У 2017 році зросла кількість лікарів-інтернів бюджетної форми навчання, що прибули з ВМНЗ для роботи в закладах охорони здоров’я нашої області. Нині їх 131 особа (у 2016 році було 96). Зокрема, 32 – сімейних лікарів, 10 педіатрів, 21 терапевт, 7 хірургів, 13 анестезіологів. Усього в інтернатурі за бюджетні кошти навчаються 228 лікарів-інтернів, сімейних лікарів – 52, в т.ч. 45 – для районних центрів ПМСД. За контрактом зарахували 138 лікарів-інтернів (у 2016 році було 117). Левова частка – лікарі-стоматологи.

Решта доповідачів повідомили про підсумки роботи за 9 місяців поточного року.

Хмельницький обласний Центр здоров’я. 

Департамент охорони здоров’я підсумував роботу лікувально-профілактичних закладів області за 9 місяців 2017 року
Джерело: Хмельницька обласна державна адміністрація

Вернуться назад